Californication         
x-files, z archiwum x, I Want to Believe, xfiles, david duchovny, z archiwum x, gillian anderson, archiwum x, the truth, the x-files
Wiadomości
Biografie
 - wiadomości
 - postacie
 - aktorzy
 - ekipa
Serial
 - wiadomości
 - metryczka
 - sezony
 - odcinki spec.
Galeria
 - wiadomości
 - galeria
Download
 - wiadomości
 - trailery
 - dodatki z DVD
 - napisy
 - skany
 - więcej >>>
Multimedia
 - wiadomości
 - X-Files: The Game
 - Resist or Serve
 - muzyka
 - dvd
 - więcej >>>
Gadżety
 - wiadomości
 - gadżety
Fight the Future
 - metryczka
 - opis filmu
 - recenzja
I Want to Believe
 - metryczka
 - opis filmu
 - recenzja
Linki
 - wymiana
 - linki
O stronie

Gillian Anderson

Imię i nazwisko: Gillian Leigh Anderson
Data urodzenia: 09.08.1968 w Chicago, Illinois, USA (St. Mary’s Hospital w okręgu Cook)
Pochodzenie: jest córką Edwarda i Rosemary Anderson. Ma dwójkę rodzeństwa: brata Aarona (1984), który jest dotknięty rzadką chorobą mięśni - Recklinghausena (na badanie której zbiera fundusze) oraz siostrę Zoe (1981). Przeniosła się razem z rodziną do Puerto Rico, a potem w 1970 roku do Londynu. W 1979 roku wróciła do Ameryki. Została aktywistką ruchu punk. W wieku 14 lat uciekła z domu z 11 lat starszym od niej, uzależnionym od alkoholu Lenem Wallacem.
Wykształcenie: Gillian ukończyła Coleridge Junior School w Londynie, Fountain Elementary w Grand Rapids w stanie Michigan, a później Michigan’s City High Scool. Trzy lata później wstąpiła na De Paul University w Chicago i brała lekcje w Goodman Theatre School gdzie zdobyła tytuł bakałarza sztuk pięknych (BFA). W 1988 roku uczęszczała na letnie kursy w National Theatre of Great Britain na uniwersytecie Cornella w Nowym Jorku.
Droga do kariery: Zagrała w sztukach: "The Philantropist" w teatrze Long Wharf w New Haven w stanie Connecticut, "Grand Canyon" i "Absent Friends" w Manhattan Theater Club (1991), za którą otrzymała Theatre World Award. Pojawiła się również w filmach: "The Mighty" (u boku Sharone Stone), "Chicago Cab" (u boku Johna Cusacka), "Hellcab", "Dancing About Architecture" znanym również jako "Playing by Heart" (u boku Seana Connery), "House of Mirth" i w ósmym odcinku serialu "Class of ’96" zatytułowanym The Accused. Razem z Davidem Duchovnym podkładali głos w "Simpsonach" w odcinku The Springfield File gdzie grali parę agentów FBI. Użyczyła również swego głosu w popularnym serialu animowanym "Reboot", nad którym pracował wówczas jej mąż. Pracowała nad filmem "Princess Mononoke", dla którego również użyczyła swojego głosu.
Pierwsza większa rola: "Z archiwum X"
Rola, która przyniosła jej popularność: Scully z "Z archiwum X"
Największy sukces kinowy: "Gra w serca"
Pełna filmografia: zobacz
Inne jej zajęcia: W 1992 roku nagrała dźwiękową adaptację powieści Anne Rice "Exit to Eden". W 1997 roku została wybrana przez magazyn Esquire kobietą roku i pozowała dla niego toples na ulicach Nowego Jorku. W maju 1998 roku Gillian wydała singiel Extremis (zespół nazywa się HAL) oraz płytę Future - a journey through the electronic underground - zainspirowaną muzyką z popularno-naukowej serii BBC Future Fantastic, której była narratorem. Niedawno wyszła na jaw jej niechlubna przeszłość - angielski dystrybutor zaczął rozpowszechnianie erotycznego thrilera The Turning (1992) z Michealem Dolanem i 23-letnią Gillian w roli głównej. Film początkowo był wyświetlany w USA w kinach jako "Home Fires Burning", jednak szybko zszedł z afisza przynosząc duże straty. W końcu zmieniono mu tytuł i jako "The Turning" był nadawany przez stację HBO. 17 grudnia 1998 roku wystąpiła w NBC w programie The Tonight Show with Jay Leno. To już jej czwarty występ, a trzeci w 1998 roku. Wcześniej była gościem w czerwcu i październiku 1998 - opowiadała o "Fight the Future" i "The Mighty". Natomiast 15 maja 2000 roku wystąpiła na kanale CBS w programie The Late Show with David Letterman.
Życie rodzinne: Wyszła za mąż za dyrektora artystycznego filmu Clydea Klotza (z którym niestety się rozeszła). Owocem ich związku jest córeczka Piper Maru (ur. 25 września 1994, jej ojcem chrzestnym jest Chris Carter, który poświęcił jej jeden odcinek - 3x15 pt. "Piper Maru"). Od grudnia 1997 roku spotykała się z Adrianem Hughesem, z którym niedługo później zerwała (Hughes został oskarżony o molestowanie seksualne kobiet). Od tamtego czasu spotyka się z aktorem Rodem Rowlandem. Podobnie jak Duchovny ma psa, wielkiego, neopolitańskiego mastifa Cleo.


The Lone Gunmen - jedyna polska strona!

MENU: Wiadomości > subskrybuj; Biografie > postacie / aktorzy / ekipa; Serial > metryczka / sezony / odcinki spec.; Galeria > galeria; Download > trailery / dodatki z DVD / napisy / skany / więcej >>>; Multimedia > The Game / Resist or Serve / muzyka / dvd / video / książki / komiksy / encyklopedia; Gadżety > gadżety; Fight the Future > metryczka / opis filmu / recenzja; I Want to Believe > metryczka / opis filmu / recenzja; Linki > wymiana / linki; O stronie
THE X-FILES(TM) oraz inne znaki i nazwy własne są WYŁĄCZNĄ własnością 20th CENTURY FOX. Używanie ich do celów komercyjnych jest naruszeniem praw autorskich. (c) & TM 20th CENTURY FOX. (c) Pomysł, projekt i realizacja witryny: AlienArt. All Rights Reserved.