Californication         
x-files, z archiwum x, I Want to Believe, xfiles, david duchovny, z archiwum x, gillian anderson, archiwum x, the truth, the x-files
Wiadomości
Biografie
 - wiadomości
 - postacie
 - aktorzy
 - ekipa
Serial
 - wiadomości
 - metryczka
 - sezony
 - odcinki spec.
Galeria
 - wiadomości
 - galeria
Download
 - wiadomości
 - trailery
 - dodatki z DVD
 - napisy
 - skany
 - więcej >>>
Multimedia
 - wiadomości
 - X-Files: The Game
 - Resist or Serve
 - muzyka
 - dvd
 - więcej >>>
Gadżety
 - wiadomości
 - gadżety
Fight the Future
 - metryczka
 - opis filmu
 - recenzja
I Want to Believe
 - metryczka
 - opis filmu
 - recenzja
Linki
 - wymiana
 - linki
O stronie

David Duchovny

Imię i nazwisko: David William Duchovny
Data urodzenia: 07.08.1960 w New York, New York, USA
Pochodzenie: jest synem Amrama Ducovnego - Rosjanina pochodzenia żydowskiego i Margaret Miller - Szkotki. Jego ojciec zmienił nazwisko na Duchovny po przyjeździe do USA, gdzie ludzie mieli problem z jego wymówieniem. Gdy miał 11 lat jego rodzice rozwiedli się i razem z matką i dwojgiem rodzeństwa (starszym bratem, który pozostał przy starym nazwisku i młodszą siostrą, która została przy nazwisku z dodaną w środku literą "h") zamieszkał na Manhatanie.
Wykształcenie: Nieprzeciętnie zdolny i bardzo pracowity dostał w 1973 roku stypendium w Collegiate School w Nowym Jorku, elitarnej szkole, w której kształcił się m. in. John F. Kennedy Jr. W szkole zyskał przydomek Duke albo Doggie. Potem trafił na uniwersytet w Princeton (tytuł jego pracy dyplomowej brzmi "The Schizophrenic Critique of Pure Reason in Beckett’s Early Novels" - "Schizofreniczna krytyka czystego rozumu we wczesnych powieściach Becketta"), a stamtąd jako wzorowy uczeń na uniwersytet w Yale, gdzie studiował anglistykę. Temat pracy doktorskiej, którą rozpoczął, ale nigdy nie ukończył brzmi: "Magia i technologia we współczesnej poezji i literaturze amerykańskiej". Coraz bardziej nużyła go myśl o jego przyszłości jako wykładowcy literatury.
Droga do kariery: Za namową jednego z przyjaciół trafił na kurs aktorstwa w Yale Drama School (1985). Pod wpływem swojego przyjaciela Jasona Beghea zagrał pierwszą rolę w reklamie niemieckiego piwa Lowenbrau, za którą dostał $9000 czyli dwa razy tyle ile wynosiła jego roczna pensja wykładowcy (grał również w reklamie AT&T, Nynex i jednej z reklam Forda). Przeniósł się do Los Angeles i poza sporadycznym pisaniem artykułów do gazet nic nie robił przez 18 miesięcy. Mieszkał razem z aktorką Perrey Reeves, z którą jak przyznał w jednym z wywiadów był prywatnie przez 3 lata. Wtedy Duchovny dostał pierwszą rolę w filmie Mikea Nicholsa "Pracująca dziewczyna" (1988), jednak za swój debiut uznaje rolę w filmie "New Year’s Day" z 1989 roku (dla potrzeb tego filmu musiał on tam na chwilę zaprezentować się nago).
Pierwsza większa rola: w "Pracującej dziewczynie"
Rola, która przyniosła mu popularność: transwestyta w "Miasteczku Twin Peaks"
Największy sukces kinowy: "Kalifornia" z Bradem Pittem
Wybrana filmografia: "Bad Influence" (1990), "The Rapture" (1991), "Julia has two lovers" (1991), "Denial" (1991), "Don’t Tell Mom The Babysitter’s Dead" (1991), "Baby Snatcher" (1992), "Chaplin" (1992), "Beethoven" (1992), "Ruby" (1992), "Venice/Venice" (1992) i "Playing God" (1997). Wystąpił także w filmach o treści erotycznej, m. in. "Ekstaza" (1991) i serii Zalmana Kinga "The Red Shoe Diaries" (1992). Polscy widzowie znają go głównie z kultowego serialu Davida Lyncha "Twin Peaks" (1989-91) oraz filmu "Kalifornia" (1993), w którym zagrał u boku Brada Pitta. Na scenie wystąpił w spektaklach: "The Copulation Machine of Venice", "California" i "Green Cockatoo". Zagrał w filmie "Return To Me" (premiera USA - 7 kwietnia 2000). Nie możemy tez zapomnieć o jego kreacji w "Figth the Future".
Pełna filmografia: zobacz
Inne jego zajęcia: W wolnych chwilach pisze. Jest autorem powieści "Wherever There Are Two". Wystąpił również dwa razy w popularnym amerykańskim programie rozrywkowym "Saturday Night Live", a później trzy razy gościnnie w swoim ulubionym serialu "The Larry Sanders Show" i programie "MTV Rock & Jock", w którym mógł popisać się swoimi koszykarskimi umiejętnościami. Pojawił się w specjalnym wydaniu teleturnieju "Jeopardy". Oprócz tego podkładał głos w kultowym filmie animowanym "Duckman", "Dr. Katz" i dołączył do grona sław tradycyjnie zapraszanych do występu we "Frasier". Wystąpił w jednym z odcinków "Space: Above and Beyond" zatytułowanym R&R, lecz jego występ nie uchronił serialu Glena Morgana i Jamesa Wonga przed zdjęciem z anteny. Razem z Gillian Anderson podkładali głos w "Simpsonach" w odcinku The Springfield File gdzie grali parę agentów FBI. Duchovny został w 1996 roku wybrany przez magazyn People jednym z 50 najpiękniejszych mieszkańców Ziemi. 26 lutego 1999 roku wystąpił w NBC w programie The Tonight Show with Jay Leno. Pod długiej przerwie znowu pojawił się w popularnych amerykańskich talk showach: najpierw 6 kwietnia 2000 roku w Late Night Show with Conan O’Brien, a jakiś tydzień wcześniej ponownie w The Tonight Show with Jay Leno. W obu przypadkach opowiadał o jego nowym filmie "Return To Me".
Życie rodzinne: Dnia 16 maja 1997 roku wziął ślub z Teą Leoni w kościele Łaski Pańskiej na Manhattanie (jego pierwszy ślub, jej drugi). Panią Duchovny polscy widzowie znają z filmu "Bad Boys" i serialu komediowego "Naked Truth". Owocem ich związku jest córeczka Madeline West (ur. 24 kwietnia 1999 roku) oraz syn Kyd Miller Duchovny (ur. 15 czerwca 2002). Wcześniej spotykał się także z Maggie Wheeler, Perrey Reeves, Kristin Davis, Winoną Ryder, Daną Wheeler-Nicholson i Suzanne Lanzą. Posiada psa - suczkę o imieniu Blue, którą nazwał tak od tytułu piosenki Boba Dylana - Tangled Up In Blue.

Multimedia

Duchovny o sobie, część 1 (RM, 27.39MB) Download
Duchovny o sobie, część 2 (RM, 20.55MB) Download
Duchovny o sobie, część 3 (RM, 13.85MB) Download
Duchovny o sobie, część 4 (RM, 12.46MB) DownloadThe Lone Gunmen - jedyna polska strona!

MENU: Wiadomości > subskrybuj; Biografie > postacie / aktorzy / ekipa; Serial > metryczka / sezony / odcinki spec.; Galeria > galeria; Download > trailery / dodatki z DVD / napisy / skany / więcej >>>; Multimedia > The Game / Resist or Serve / muzyka / dvd / video / książki / komiksy / encyklopedia; Gadżety > gadżety; Fight the Future > metryczka / opis filmu / recenzja; I Want to Believe > metryczka / opis filmu / recenzja; Linki > wymiana / linki; O stronie
THE X-FILES(TM) oraz inne znaki i nazwy własne są WYŁĄCZNĄ własnością 20th CENTURY FOX. Używanie ich do celów komercyjnych jest naruszeniem praw autorskich. (c) & TM 20th CENTURY FOX. (c) Pomysł, projekt i realizacja witryny: AlienArt. All Rights Reserved.